Angielski 15.06.2020

Utworzono dnia 14.06.2020

Dzień dobry,

Proszę, aby dzieci otworzyły podręczniki na stronie 51. Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić o zachowaniu się w sytuacji zagrożenia. Poznamy nowe słowa z tym związane. Ale na początku proszę , aby dzieci odsłuchały piosenkę What do you want to be?, aby przypomnieć  sobie nazwy zawodów. Piosenka znajduje się  na płytach dzieci i na stronie wydawnictwa ścieżka 29.

Tekst piosenki:

A TEACHER, A DOCTOR, A FIREFIGHTER  - nauczyciel, lekarz, strażak

What do you want to be- kim chciałbyś zostać

A SINGER, A COOK, A POLICE OFFICER-piosenkarz, kucharz, policjant

Come and play with me-chodź i pobaw się ze mną

I want to be A SINGER, A SINGER, A SINGER- chciałbym być piosenkarzem

When I grow up- kiedy dorosnę

I want to be a COOK, A COOK, A COOK – chcę być kucharzem

When I grow up- kiedy dorosnę

I want to be A DOCTOR, A DOCTOR, A DOCTOR- chciałbym zostać lekarzem

When I grow up- kiedy dorosnę.

Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić o trzech zawodach: A doctor, a firefighter, a police officer.

Niech dzieci posłuchają jeszcze raz piosenkę i jak usłyszą nazwy tych trzech zawodów to niech wstaną.

Po odsłuchaniu piosenki proszę dzieci, aby spojrzały na obrazki w ćwiczeniu 1 i wskazując palcem podały nazwy zawodów. Wskażcie numery telefonów po prawej stronie i poproście dzieci, aby przeczytały ( każdą cyferkę osobno oczywiście w j. angielskim). Dzieci pewnie doskonale wiedzą, ale proszę im przypomnieć, że są to numery telefonów alarmowych, pod które należy dzwonić w sytuacji zagrożenia. Przypomnijcie im również ,że istnieje  wspólny numer, pod który należy zadzwonić niezależnie od sytuacji zagrożenia- wskażcie go przy numerze strony (112).

Proszę powiedzieć dzieciom, że ich zadaniem jest połączenie osoby z odpowiednim numerem telefonu:

(I’m a doctor. Call 999.)- Jestem lekarzem zadzwoń pod numer 999

( I’m a firefighter. Call 998)- Jestem strażakiem zadzwoń pod numer 998

(I’m a police officer. Call 997)- Jestem policjantem zadzwoń pod numer 997

Dzieci poznają dziś nowe słowa

Call-(kol) – zadzwonić

Ambulance  ( wymowa zbliżona do ambjulens)- karetka pogotowia

Fire brigade (faie brigeid) – straż pożarna

Zad.2

Wskażcie obrazki i porozmawiajcie z dziećmi jaką sytuację widzą na każdym z nich oraz jak powinny się zachować , jeśli byłyby świadkiem tych zdarzeń: najważniejsze jest, aby  zawsze poprosić o pomoc kogoś dorosłego, najlepiej krewnego, ewentualnie kogoś znajomego czy tez policjanta. W przypadku pożaru należy odsunąć się od ognia, jeśli pali się coś w budynku uciec na zewnątrz. Jeśli się zgubią, powinny poprosić o pomoc osobę z obsługi danego obiektu np. sprzedawczynię lub pracownika ochrony, ale nie powinny oddalać się z obcą osobą.

Proszę zachęcić dzieci , aby odgadły , pod jaki numer należy zadzwonić w każdej sytuacji przedstawionych na ilustracjach.

Następnie zadaniem dzieci jest ponumerować obrazki według tekstu niżej:

1. Call the police! It’s 997- zadzwoń na policję – numer 997

1. Call the ambulance ! It’s 999- zadzwoń po karetkę- numer 999

1. Call the fire brigade! It’s 998- zadzwoń po straż pożarną pod numer 998

zad.3 Wskażcie trzy pierwsze postaci na ilustracji i poproście dzieci, aby ich nazwały (police officer, doctor, firefighter). Wskażcie na osoby obok: mummy , daddy- mama, tata

Zadaniem dzieci jest wpisanie numerów alarmowych oraz numerów telefonów rodziców.

Propozycje dodatkowych ćwiczeń:

Rodzic wymienia zawody po polsku lub po angielsku a dziecko podaje numer alarmowy w j. angielskim.

Rodzic podaje przykłady niebezpiecznych sytuacji, w których trzeba wezwać pomoc, natomiast dziecko decyduje, którą służbę trzeba wezwać mówiąc w języku angielskim:

Call the  ambulance, call the police, call the fire brigade

Można również za pomocą gestów odegrać niebezpieczną sytuację- druga osoba również decyduje kogo wezwać i jaki numer wybrać.

Pozdrawiam,

p. Barbara Depa